Antybiotyki- czy wszystko o nich wiesz?


Antybiotyki to popularne farmaceutyki leczące infekcje bakteryjne. Ich nazwa pochodzi od dwóch grecki słów: „anti”, oznaczającego „przeciw”, oraz „bios”, czyli „życie”. Antybiotyki przyczyniają się do uśmiercenia żywych drobnoustrojów, ale należy pamiętać, że nie potrafią one rozpoznać dobrych i złych bakterii. Co prowadzi do niszczenia tych dobrych drobnoustrojów, które wchodzą w skład naturalnej flory bakteryjnej i chronią nas przed różnymi chorobami.

Ze względu na działanie antybiotyków dzielimy je na:

  • bakteriobójcze- zabijają komórki drobnoustrojów,
  • bakteriostatyczne- zmieniają metabolizm komórki bakteryjnej, prowadząc do jej rozrostu i rozmnażania. 
Za pierwszy lek z tej grupy uznaje się PENYCYLINĘ, którą w 1928 roku odkrył Alexander Fleming. Do hodowli gronkowców prowadzonej przez niego wkradła się pleśń, która jak się później okazało zniszczyła bakterie. Od tego momentu, dzięki jego staraniom nastąpił rozwój antybiotykoterapii. 



Lista chorób wymagających zastosowanie antybiotykoterapii jest długa. Należą do niej m.in angina; zapalenie ucha; zapalenie płuc, układu moczowego, paciorkowatym zapaleniu gardła i migdałków; zapalenia zatok;  ropnym zapaleniu skóry oraz ropnym zapaleniu spojówek.
Antybiotyki dzięki swoim właściwościom szybko leczą konkretne jednostki chorobowe. To jest ich główna zaleta, ale przyjrzyjmy się uważnie działaniom niepożądanym, gdyż tylko rozsądne przyjmowanie leku prowadzi do wyzdrowienia oraz wykluczenia powtórzenia się choroby.
Działania niepożądanie antybiotykoterapii:
  • reakcja alergiczna tj. wysypka, obrzęk, podwyższona temperatura ciała,
  • zaburzenia trawienia tj. nudności, bóle brzucha, biegunka,
  • choroby nerek, wątroby,
  • grzybica tj. pochwy, jamy ustnej.
Zasady przyjmowania antybiotyków:
  1. Każdy posiłek, a zwłaszcza bogaty w węglowodany zmniejsza przyswajanie leku.Najlepiej przyjmuj lekarstwo na godzinę przed jedzeniem albo dwie po nim.
  2. Nie rozgryzaj tabletek i nie wysypuj z kapsułki. Pozostała wtedy zawartość nie dotrze w całości do żołądka. Osłonka w kapsułce jest bardzo ważna, gdyż lek w niej nie zostanie zniszczony przez kwas solny.
  3. Nie popijaj leku mlekiem, napojami mlecznymi ani sokami. Mleko i jego przetwory mają dużo wapnia, przez co antybiotyk gorzej się wchłania. Oczywiście nie trzeba całkowicie z niego rezygnować. Należy pamiętać, aby zażyć lek 2 h przed lub po spożyciu nabiału. Soki również nie są dobrą alternatywą, gdyż opóźniają wchłanianie leku. Co ważniejsze sok grejpfrutowy w połączeniu z antybiotykiem może powodować krwotok. Niewskazana jest również herbata, gdyż zawiera garbniki oraz kawa, bo przyspiesza perystaltykę jelit i antybiotyk może nie być wchłonięty do przewodu pokarmowego. Popijaj, więc lek niegazowaną wodą!
  4. Antybiotyki łykaj o stałej porze, nie zmieniaj dawki. Zwykle podaje się go, co 4,6 lub 8h, zaś leki nowej generacji 1-2 na dobę. To działanie jest ważne w utrzymaniu stałego poziomu leku we krwi. Jeśli spóźnisz się nie więcej niż 1h zażyj lek, a następna dawka będzie zgodna z wcześniejszą porą. Natomiast, gdy przerwa jest dłuższa, omiń jedną dawkę. W żadnym przypadku nie bierz podwójnej porcji- wzmaga to efekty niepożądane.
  5. Obserwuj jak Twój organizm zareagował na antybiotyk. W razie pojawienia się wyżej opisanych działań niepożądanych koniecznie zgłoś się do lekarza.
  6. Na czas antybiotykoterapii zrezygnuj z picia alkoholu.
  7. Odstaw preparaty żelaza, wapnia, leki stosowane w nadkwasowości oraz witaminy, gdyż połączenie ich z antybiotykami powoduje niewchłanianie ich z przewodu pokarmowego.
  8. Nie przerywaj kuracji po ustąpieniu objawów. Zwykle leczenie trwa 3,7 albo 10 dni. Już w połowie kuracji poczujesz się lepiej. Przerwanie leku powoduje nawrót choroby, a także uodpornieniem się na ten lek.
  9. Nie bierz leku na własna rękę. Zawsze konsultuj się z lekarzem. Być może masz doczynienie z wirusem, a na to antybiotyk nie pomoże.
  10. W czasie kuracji jak i kilka dni po niej zażywaj probiotyki. Przywracają one naturalna florę oraz wzmacniają organizm przed kolejnym atakiem bakterii.
Jak często stosujecie antybiotykoterapie? Może korzystacie pierw z domowych sposobów ratując się przed chorobą?



1 komentarz:

  1. Bardzo przydatny post- nie miałam o wszystkim pojęcia. W dzisiejszych czasach trudno o pielęgniarkę z pasją :)

    OdpowiedzUsuń