S, P, T, W, czyli literki na karetkach pogotowia.



Ambulans, karetka pogotowia ratunkowego, sanitarka to środek transportu przeznaczony do udzielania pomocy, przewozu chorych, rannych z miejsca zdarzenia do szpitala, często też używany do transportów medycznych i międzyszpitalnych.

Twórcą pierwszego ambulansu był Dominique- Jean Larrey → lekarz wojskowy, który udzielał pomocy rannym żołnierzom i przygotowywał ich ewakuacje z pola bitwy.

W Warszawie pierwsze konne ambulanse pojawiły się w 1812r, a te wyposażone w sprzęt medyczny w  latach 60 XXw.




Oznaczenia na karetkach pogotowia:

Parę lat temu, jeśli zwróciliście uwagę na karetkach mogliście zauważyć literki takie jak: R, W, P, N, K. W 2010 roku zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym utworzono nowy podział:

  • specjalistyczne (S)- załoga składa się z trzech osób, w której skład wchodzi przynajmniej jeden lekarz. 
  • podstawowe (P)- w ambulansie znajdują się co najmniej dwie osoby będące ratownikami medycznymi lub pielęgniarkami systemu, bez lekarza.
  • transportowe (T)- używane do transportu osób, którzy nie wymagają intensywnego nadzoru lub transportu mi.n krwi. W skład zespołu wchodzi kierowca i ratownik.
  • neonatologiczna(N)- przeznaczona dla noworodków i małych dzieci (do 1 r.ż); razem z kierowcą znajduje się w niej lekarz i ratownik medyczny.
  • weterynaryjne (W)- czasem uprzywilejowane używane do udzielania pomocy oraz przewozu zwierząt do lecznicy weterynaryjnej. Najczęściej występują w kolorach żółty w czerwone paski, a z tyłu niebieski.
Jeśli, żadna z osób znajdujących się w powyższych karetkach nie ma uprawnień prowadzenia pojazdu, czwarta osobą może być kierowca.


Na ulicach możemy również zaobserwować karetki POZ (podstawowa opieka zdrowotna) lub NPL (nocna pomoc lekarska). Takie karetki jeżdżą najczęściej wykonując wizyty domowe lekarza rodzinnego w przypadku, gdy pacjent nie może samodzielnie dostać się do przychodni, a jego stan nie zagraża życiu.  Karetki NPL  natomiast jeżdżą, jak sama nazwa wskazuje w nocy, w dni powszednie lub całodobowo w święta i dni wolne od pracy.


Wyposażenie karetki:

Podstawowe akcesoria karetki to: nosze, krzesełko kardiologiczne, deska ortopedyczna, kamizelka Kendricka i inny sprzęt transportowy. Ambulans jest również wyposażony w zestaw leków ratujących życie. Istnieje możliwość podania tlenu z butli. W karetkach specjalistycznych znajdują się respirator i defibrylator. Dodatkowo pojazdy przewożące noworodki  musi mieć w środku inkubator transportowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz